Tue12122017

Last updateMon, 04 Dec 2017 8pm

Back You are here: Home Catedre Limba română și limbi moderne

Catedra de limba română - limbi moderne

Șefa catedrei:

  Viorica Gyovai

Componența catedrei:

Emanuela-Suzana Dobrei română
Nicoleta Oancă română
Veronica-Olivia-Claudia Micle română
Mariana-Ecaterina Vadai engleză
Carmen-Lavinia Stănilă engleză
Diana Mihu engleză
Georgeta-Rodica Gheju franceză
Cosmina Necșoiu franceză

 

Catedra de Limbă şi comunicare   2014 - 2015

Limba Franceză – prof. Geta Gheju

Concurs regional pentru Zilele francofoniei- Chants, sons sur scene- Ciocoi Răzvan- Premiul I

Concurs judetean de creatie literară şi plastică “Portret de copil/adolescent”  Lic.Arte Plastice Timişoara

                                            - Maris Roxana - Premiul III

Participare la Ziua Europei cu un dans din Sudul Frantei- cls a IX-a coregrafie

Concurs national creatie “Eternul feminine” - Maris Roxana - Premiul II

Concurs naţional cu participare internaţională “Ce şopteşte unicornul?” C.N.A.”Ion Vidu” Timişoara

                                           - Ibrahim Rania - Premiul I

                                           - Toader Andreea - Premiul II

  Limba şi literature română – prof. Viorica Gyovai

 Concurs naţional interdisciplinar “Cultură şi spiritualitate românească” , etapa judeţeană

                                           - Albu Iarina - Premiul III       

Concurs judetean de creatie literară şi plastică “Portret de copil/adolescent”  Lic.Arte Plastice Timişoara

                                           -   Ibrahim Rania - Premiul III     

Concurs Naţional “Suntem copiii Europei”Botoşani

                                           - Pantin Miliţa - Premiul II

Concurs Naţional “Naşterea Domnului – renaşterea bucuriei” Iaşi

                                           - Ţîrlea Denisa - Premiul I

                                           - Dukai Carla – Premiul special al juriului

Concurs naţional cu participare internaţională “Ce şopteşte unicornul?” C.N.A.”Ion Vidu” Timişoara:                         

                                            - Ibrahim Rania - Premiul III 

                                            - Haţegan Daria - Premiul II

  Parteneriate încheiate cu: - Liceul Teoretic „Grigore Moisil” Timişoara;

                                               - Liceul de Arte Plastice Timişoara;

                                               - Colegiul Naţional “Vasile Lucaciu” Baia-Mare;

                                               - Colegiul Naţional C.D.Loga Timişoara;

                                               - Şcoala Gimnazială Nr.2, Timişoara;

                                               - Grupa Waldorf, Grădiniţa Nr.29, afiliată Şcolii Gimnaziale Nr.2     

                                                 Timişoara;

                                              - Biblioteca Judeţeană Timiş;

                                              - Muzeul „Banatului” , Timişoara;

 Organizarea concursului de creaţie literară în limba română, limba engleză, limba franceză “Ce şopteşte unicornul?”, ediţia a II-a